Spadek rentowności z powodu wzrostu kosztów zatrudnienia

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Hala produkcyjna Lena Lighting

W 2017 r. przychody Leny Lighting wzrosły o 5 proc., w pierwszym półroczu tego roku nie udało się utrzymać tego i tak niewielkiego tempa, a sprzedaż wzrosła o 3,4 proc. do 61,5 mln zł. W obrocie krajowym dynamika wyniosła 6,4 proc., za granicą zwyżka była symboliczna (0,9 proc.). Spółka zanotowała spadek rentowności sprzedaży z 7,64 do 4,59 proc., co jest konsekwencją wzrostu kosztów zatrudnienia, głównie na wydziałach produkcji związanych z rozwojem i inwestycjami w park maszynowy. Na dzień 30 czerwca 2018 r. firma zatrudniała 166 osób, o 10 proc. więcej niż na koniec 2017 r. Zatrudnienie wzrosło głównie w działach kontroli jakości i produkcji. Na tym samym poziomie jak w latach ubiegłych pozostała liczba zawieranych wszelkiego rodzaju umów cywilnoprawnych (ok. 40-50).

 

Na skalę spadku wyniku netto w pierwszym półroczu (o 48 proc. do 2,66 mln zł) duży wpływ miało dodatkowo zaksięgowanie w pierwszej połowie 2017 r. zysku na sprzedaży nieruchomości w wysokości 2,63 mln zł. Gdyby nie efekt wysokiej bazy, wynik byłby porównywalny do ubiegłorocznego.

Zarząd spółki zakłada, że na rynku krajowym w 2018 r. firma poprawi dynamikę sprzedaży. W zakresie sprzedaży zagranicznej (ma 52-procentowy udział w przychodach) największe zmiany oczekiwane są nadal po rynkach z obszaru UE (w pierwszym półroczu sprzedaż na te rynki wzrosła o 22 proc.).

Więcej o firmach z GPW w numerze listopadowym.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny https://rynekelektryczny.pl/old/prenumerata/

[ssba-buttons]