Dywidendowe roszady w branży elektrycznej

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Dywidendy za 2018 rok

Dziewięć giełdowych spółek z branży elektrycznej wypłaciło lub wypłaci w tym roku dywidendę dla akcjonariuszy.

Bywało już lepiej, ale nie jest też najgorzej – to w największym skrócie podsumowanie sytuacji w sektorze z punktu widzenia zainteresowanych udziałem w zyskach spółek. Walne zgromadzenia akcjonariuszy zdecydowały o wypłacie dywidend w dziewięciu firmach. W porównaniu z 2018 r. bilans jest lepszy o dwie, bo choć z powodu strat nie ma czego dzielić w Elektrobudowie, a zysk na kapitał postanowiono odłożyć w ES-System, to do płacenia dywidend postanowiono powrócić w TIM-ie, Energoaparaturze i APS Energii, a po raz pierwszy zyskiem podzielił się ML System.

 

raport 2018 firmy elektrotechniczne

Rok wygranych i przegranych. Raport z firm elektrotechnicznych za 2018

Biorąc pod uwagę krzywą wznoszącą, na jakiej znalazły się zarówno wyniki, jak i notowania TIM-u, dywidendę z tej spółki trudno uznać za niespodziankę, choć faktem jest, że trzeba było na nią bardzo długo czekać – po raz ostatni spółka wypłaciła część zysku w 2013 r. Zniecierpliwienie akcjonariuszy i zarządu (menedżerowie to wiodący akcjonariusze, więc na jedno wychodzi) widać zresztą po tym, że już pod koniec 2018 r. zdecydowano o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Wyniosła ona 1 zł, a złożyło się na nią 1,1 mln zł zysku, wypracowanego w pierwszym półroczu, a także aż 21,1 mln zł ze środków zgromadzonych w funduszu dywidendowym.

Po raz pierwszy od 2015 r. dywidendę wypłaci Energoaparatura (zrobi to w dopiero w grudniu tego roku). 3 grosze na akcję to nieco więcej, niż pierwotnie proponował zarząd (2 grosze), ale i tak nie jest to „pójście na całość”, bo do akcjonariuszy trafi nieco ponad 40 proc. ubiegłorocznego zysku.

Podobną stopę wypłaty dywidendy (czyli relację wysokości premii do zysku) przyjęto w APS Energii, która powróciła do dzielenia się zyskiem po zaledwie rocznej przerwie. Dywidenda to 9 groszy na akcję, a bonusem jest przeznaczenie 4,3 mln zł na wykup maksymalnie 4,5 mln akcji.

W porównaniu z 2018 r. znacznie wyższą dywidendę wypłacił Sonel, który wyraźnie poprawił wyniki (zanotował 7,7 mln zł zysku netto, +75 proc. rok do roku), a na dodatek sięgnął do kapitału rezerwowego. W sumie na jedną akcję przypadło 50 groszy, o 40 groszy więcej niż przed rokiem.

Niewielki wzrost premii zanotowali natomiast akcjonariusze Apatora i Relpolu. W pierwszej ze spółek  dywidenda to 1,3 zł na akcję, o 10 groszy więcej niż rok wcześniej i o 20 groszy więcej niż 2 lata temu. W drugiej 42 gr na akcję, wobec 40 gr w dwóch poprzednich latach. Różnica w wartościach bezwzględnych jest 10-krotna – Apator wypłacił niemal 43 mln zł, Relpol nieco ponad 4 mln zł.

Z Apatorem pod względem wartości dywidendy rywalizować kiedyś mogła Elektrobudowa, ale spółka zanotowała w 2018 r. 72 mln zł straty i dzielić nie było czego. Firma była regularnym płatnikiem dywidend – od 2004 r. nie zrobiła tego tylko raz, w 2015 r. Co ciekawe, w latach 2017 i 2018 dywidendy osiągnęły ponadstandardową wartość (10 i 10,5 zł na akcję, wobec 2-6 zł rocznie w poprzednich kilku latach) wbrew woli zarządu, ale zgodnie z żądaniem największego akcjonariusza- OFE PZU Złota Jesień. W 2018 r. zarząd proponował wypłatę 8 zł na akcję, w 2017 r. 6 zł, ale zarządzający funduszu przekonywali, że „wypłacenie wyższej niż proponuje zarząd dywidendy nie spowoduje uszczerbku sytuacji finansowej spółki i pozwoli na jej dalszy rozwój”.

Teraz, w kryzysowym roku, Elektrobudowa musi sięgnąć po kapitał zewnętrzny, bo tego domagają się instytucje finansujące działalność.

Dywidendy za 2018 r. nie wypłaci też ES-System, który nadzwyczajną hojnością wykazał się w 2018 r., wypłacając nie tylko 100 proc. zysku z roku poprzedniego, ale także aż 13,4 mln zł z kapitału zapasowego. Konkurencyjna Lena Lighting w 2019 r. podwoiła dywidendę, a jej niewielką część sfinansowano z zapasów.

Ze spółek z branży z dłuższą lub krótszą historią dywidendową, premii za 2018 r. nie wypłaciły Elektrotim (trzeci rok z rzędu notujący straty), Elektromont (zysk poszedł na kapitał zapasowy), Radpol (niewielki wciąż zysk poszedł na kapitał zapasowy, na wypłatę dywidendy musi się ponadto godzić mBank, finansujący spółkę) i ZPUE. Dla tej ostatniej spółki miniony rok zakończył się stratą. Paradoksalnie, firma regularnie dzieliła się zyskiem aż do czasu, kiedy zarząd uchwalił formalną politykę dywidendową w 2017 r. Zakłada ona coroczną wypłatę w wysokości 25-50 proc. skonsolidowanego zysku. W 2018 r. i 2019 r. inwestorzy dywidendy się jednak nie doczekali ze względu na pogorszenie kondycji finansowej firmy.

Dywidenda za 2018 r. w zł na akcję

Spółka Dywidenda na akcję
Apator 1,30
APS Energia 0,09
Energoaparatura 0,03
Lena Lighting 0,30
LUG 0,14
ML System 0,20
Relpol 0,42
Sonel 0,50
TIM 1,00

Źródło: spółki

Kamil Zatoński

RE

[ssba-buttons]